6 Haziran 2020 Cumartesi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür

Engel Kimde?

Engel Kimde?

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2805 Beğen : 0

Üniversitemiz sosyal sorumluluk projelerinden sosyal, ekonomik ve fiziksel engeller, sağlık problemleri, coğrafi etmenler ve eğitim ihtiyaçları sebebiyle dezavantajlı durumda olan gençlerin toplumsal yaşamın her alanına katılımlarının ve uyumlarının artırmayı amaçlayan Gönüllü Elmalar Projesi kapsamında bir sunum yapan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gökdere, 'Engel Kimde?' başlığıyla yaptığı konuşmasında en büyük engeli önyargıların oluşturduğunu söyledi.

Dezavantajlı öğrenci gruplarına yönelik çalışmaları olan Prof. Dr. Gökdere; 'Özel eğitim nedir? Özel eğitime muhtaç olan bireylerin ihtiyaçları nelerdir? Toplum olarak özel eğitimli bireylerle empati kurabiliyor muyuz?' gibi çeşitli sorularla başladığı sunumunda özel eğitime muhtaç bireyi ise akranlarından zihinsel ya da psikomotor beceriler noktasında önemli farklılıklar gösteren kişiler olarak tanımladı. Özel eğitime muhtaç bireylerin down sendromlular, otizmli bireyler, ortopedik, zihinsel, duyusal ve sosyal, işitme, görme yetersizliğine sahip olanlar ile üstün zekâlı bireyleri kapsadığını belirten Gökdere; ''Hiçbir anne-baba özel eğitime muhtaç bir çocuğunun olmasını istemez. Fakat bu duruma karar vermek bizim elimizde değildir; ama elimizde olan şeyler elbette var. Toplum olarak ötekileştirme, etiketleme yapmamak bizim elimizde. Engel arıyorsak başka bir yerde değil zihnimizde arayacağız. Bir binanın fiziksel düzenlemesini yapamıyorsak, işitme engelli bir bireye yazılı destek vermiyorsak, görme yetersizliğine sahip bir bireye gerekli yardımı yapmıyorsak, dışlıyorsak, ötekileştiriyorsak, etiketliyorsak 'Asıl engel kimde?' diye sorgulama yaparak işe başlayabiliriz'' dedi.

Toplum olarak özel eğitime muhtaç kişilerle karşılaşıldığında yaşadığımız acıma, yardım etme düşüncesinin öncelikli olarak değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Gökdere; ''Özel eğitime muhtaç bireyler kendilerine acınmasını istemiyor; onlar zihinsel ve fiziksel engellerin ortadan kaldırılmasını istiyor. Yüksek kaldırımlar, kaldırıma park eden araçları düşünün. Bu durumda engel kimde? Özel eğitime ihtiyacı olan psikomotor yetersizliğe sahip bir öğrenci için tüm imkânlar sağlanmışsa o öğrencinin diğer öğrencilerden geri kalması için hiçbir sebep yoktur; fakat bu imkânları sağlamamışsak yetersizliği o kişi de değil şartları sağlamakla yükümlü olan kişi ve kurumlarda aramalıyız. Amasya Üniversitesi olarak bu konuda çeşitli çalışmalarımız var. Fiziksel mekânların iyileştirilmesi bağlamında çok yol kat ettik. Yetersizliğe sahip öğrencilerimiz için fiziki, akademik ve sosyal şartları daha da iyileştirmek en büyük hedefimiz'' ifadelerini kullandı.

Yetersizliğe sahip vatandaşların toplum olarak ötekileştirildiğini kaydeden Gökdere; ''Engel arıyorsak kendimize, ailemize, çevremize bakacağız. Etiketleme (çolak, sağır, kör…) yapıp ilk engeli biz koyuyoruz. Yetersizliğe sahip bireylerle empati yapabilmeliyiz; zira hepimiz bir engelli adayıyız'' dedi. Gökdere, başkasının yerine kendimizi koyma becerilerimizi toplum olarak geliştirmemiz gerekiyor, ben olsam ne yapardım sorusunu sorabilmemiz gerekiyor, cümleleriyle sunumunu sonlandırdı.

İÇERİK RESİMLERİ

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Engel, Kimde?, Gönüllü, Elmalar, Projesi, kapsamında, bir, sunum, yapan, Eğitim, Fakültesi, Dekanı, Prof., Dr., Murat, Gökdere, 'Engel, Kimde?', başlığıyla, yaptığı, konuşmasında, en, büyük, engeli, önyargıların, oluşturduğunu, söyledi,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler