6 Haziran 2020 Cumartesi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Gözlerini Bağlayan Öğrenciler Goalball OynadıSende Paylaş

Gözlerini Bağlayan Öğrenciler Goalball Oynadı

Gözlerini Bağlayan Öğrenciler Goalball Oynadı

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2402 Beğen : 0

Üniversitemiz Bilinçli Gençler ve Gönüllük Kulüpleri, Amasya Altınokta Gençlik ve Spor Kulübü ile ortaklaşa goalball müsabakaları düzenlediler. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında oynanan müsabakaları Vali İ. Halil Çomaktekin, İl Emniyet Müdürü Mehmet Artunay, İŞKUR İl Müdürü Osman Yılmaz, Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay'ın yanı sıra akademisyen ve öğrenciler izledi. Eğitim Fakültesi Spor Salonunda düzenlenen müsabakalar sonunda Amasya Altınokta Gençlik ve Spor Kulübü goalball oyuncuları üniversite öğrencilerinden oluşan takımı açık ara mağlup etti. Program Gençlik ve Spor Bakanlığı ile üniversitemiz tarafından sürdürülen Gönüllü Elmalar Projesi tarafından da desteklendi.

Karşılaşma öncesi konuşan Vali Çomaktekin, engelli vatandaşlarımızın sporla uğraşması ve sosyal aktivitelerde bulunmasının önemini vurgulayarak, devlet olarak daima engellilerimizin yaşamlarını kolaylaştırmak için çalışacaklarını ifade etti ve her iki takımada başarılar diledi.

Engellilerimizin eşit haklara sahip bireyler olarak yaşayabilmeleri için herkese önemli görevler düştüğünü hatırlatan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engellilerin sosyal, kültürel ve spor yaşamı içerisinde kendilerine yer bulabildiklerini gösterebilmek için bu müsabakaları gerçekleştirdik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi.

Üniversitemiz Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Timur Yılmaz'ın hakemliğini yaptığı goalball müsabakalar sonunda Amasya Altınokta Gençlik ve Spor Kulübü'ne Vali İ. Halil Çomaktekin tarafından çiçek, Yrd. Doç. Dr. Şule Kırbaş tarafından ise teşekkür plaketi takdim edildi.

Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü Müzik Salonunu ziyaret eden Vali Çomaktekin burada öğrencilerle sohbet etti. Ziyarette ayrıca İl Emniyet Müdürü Mehmet Artunay saz çalarak, Türk Halk Müziğinin güzel ezgilerini seslendirdi.

İÇERİK RESİMLERİ

Goalboll Nedir?

2. Dünya Savaşından sonra geliştirildiği bilinen Goalball oyunu, ilk olarak 1976 yılında Kanada'da yapılan Engelliler Olimpiyatlarında dünyaya tanıtılmıştır. Son yıllarda tüm dünyada giderek daha da çok yaygınlaşan Goalball bir salon oyunudur. Oyunda kullanılan topun içinde ses çıkaran ziller vardır. Topun yüzeyinde, içerisinde bulunan zillerin sesinin dışarıya yayılmasına yarayan delikler bulunur. Goalball karşılaşmasında oyuncular belli kurallarla ve atış tekniğini kullanarak topu birbirlerine doğru sırayla fırlatırlar. Oyunda en çok gol atan takım karşılaşmayı kazanmış olur. Goalball oyuncuları değişik şiddette görme bozukluklarına sahip kişiler olduklarından, oyun sırasında şansları eşitlemek için görmelerini tamamen engelleyen gözlükler veya göz bandı takmak zorundadırlar. Böylece oyuna katılan tüm oyuncular tamamen ve eşit şekilde görmez ve sadece işitme ve dokunma duyularına güvenirler. Topun içindeki zillerin oyuncuları yönlendirmesine, sporcuların iyi konsantre olabilmelerine ve topa anında tepki verebilmelerine olanak vermek için, oyun sırasında salon bütünüyle sessiz olmalıdır.

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Gözlerini, Bağlayan, Öğrenciler, Goalball, Oynadı, Üniversitemiz, Bilinçli, Gençler, ve, Gönüllük, Kulüpleri, Amasya, Altınokta, Gençlik, ve, Spor, Kulübü, ile, ortaklaşa, goalball, müsabakaları, düzenlediler,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler