6 Haziran 2020 Cumartesi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Şarj eden çanta icat ettilerSende Paylaş

Şarj eden çanta icat ettiler

Şarj eden çanta icat ettiler

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 3123 Beğen : 0

Amasya Üniversitesi’nde okuyan iki öğrenci, kadınların en büyük problemlerinden biri olan çantada eşya arama derdine son verdi. Üzerindeki güneş paneli sayesinde elektrik üretebilen çanta hem içinde yer alan LED lambalarla çantadaki karanlık bölgeleri aydınlatıyor hem de ürettiği elektrikle cep telefonlarını şarj ediyor.

Karanlıkta kalınca aklına geldi

Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümü öğrencileri Fatma Aktaş ile Büşra Bolat’ın icat ettikleri oldukça kullanışlı olan çanta, karanlıkta kaldığı apartmanda çantasının içindeki anahtarı bulamaması üzerine aklına parlak bir fikir gelen Fatma Aktaş sayesinde hayata geçirildi.

"2 saatte şarjı doluyor"

“Çantanın içerisinde bir ışık olsa daha rahat bulabilirim diye düşündüm” diyen Aktaş, projeye böyle başladıklarını dile getirdi. Aktaş’ın başına gelenleri anlatması üzerine işe koyulduklarını belirten Büşra Bolat da, “Biz ilk önce LED’lerimizi 9’ar voltluk 3 pille çalıştırdık. Daha sonra bunları nasıl geliştirebiliriz diye düşünürken güneş paneli aklımıza geldi. 200 liraya mal olan çantadaki düzeneğe bağladığımız telefon iki saat içerisinde tam doluyor. 10 dakika içerisinde yüzde 7 oranda şarj oluyor” diye konuştu.

"İlk kez düşünüldü"

Öğrencilerinin çantadan çantaya yerleştirilebilecek şekilde tasarladıkları projeyi önemli bulan Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Tuğba Caner Sönmez, “Bayanların olmazsa olmazı çantalar. Çanta içerisine yerleştirdiğimiz güneş enerjisi paneliyle biz güneşten aldığımız enerjisi çanta içini aydınlatmada ve telefonumuzu şarj etmede kullandık. Japonların yaptığı bir şey vardı ama biz sırt çantasında gördük. Onların kullanma şekli farklıydı. Bu şekilde çanta içi aydınlatma olarak ilk kez düşünülmüş bir şey. Çünkü anahtar bulmak, bayanların çantaları biraz karışık olduğundan ötürü onu bulmak ve bize kolaylık sağlaması açısından önemli” şeklinde konuştu.

(Kaynak: www.trtturk.com)


Etiketler : Şarj, eden, çanta, icat, ettiler, amasya, üniversitesi, ledli, çanta, amasyaüniversitesi, meslek, yüksek, okulu, bayan,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler